Merter halı yıkama
Halı yıkama servis ara
info@merterhaliyikama.com
Güngören / İstanbul.
Evde Halı Yıkama Ve Halı Bakımı

Evde Halı Yıkama Ve Halı Bakımı

merter halı yıkama iletişim

Evde halı yıkama ve halı bakımı konusunda  bu yazımızda  bilgilendirme  yapmaya çalışacağız. Kış mevsiminin son aylarına  yaklaşmış bulunmaktayız. Artık kışlık halıların temizlenip kaldırılması ve yazlık  halıların kullanımlarına  geçilmesine yaklaşmış bulunmaktayız. Fakat kışlık halıların kaldırılmadan  önce  temizlik ve bakımlarının gerçekleştirilmesi, halının uzun ömürlü ve hijyenik olabilmesi adına  oldukça önemlidir. Merter halı yıkama  gibi, halı yıkama firmaları tercih edilebileceği gibi, halılarınızı kendiniz de  evlerinizde yıkayabilir ve  bakımlarını gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle dokuma halılarının bakımlarına  ayrı bir özen gösterilmesi gerekmektedir. Halılarınızı evde  kendiniz yıkıyorsanız eğer, halılarınızın daha uzun ömürlü olması için halı yıkama tekniklerini ve kurallarını iyi bilmeli ve kurallarına  uygun olarak  temizliklerini sağlamalısınız. Halılarınızı yıkamak için uzun bir balkona sahip olmalısınız veya banyonuzda küvet bulunuyorsa halılarınızın temizliğini buralarda  gerçekleştirebilirsiniz.

Evde halı yıkamak için dikkat edilmesi gerekenler

Evde  halı yıkama  konusunda  dikkat edilmesi gereken ilk unsur tabi ki deterjan seçimleridir. Piyasada  birçok halı yıkama şampuanı bulunmaktadır fakat bilinçsizce satın alınan halı şampuanları halıların renklerine zarar verdiği gibi deformasyonlara da  sebebiyet vermektedir. Özellikle yün halılar ve kökten boyalı halılarda halı şampuanı seçimleri çok önemlidir. Kaliteli halı şampuanları arasında  önerilen marka “era 111” halı şampuanı dır. Eğer halı şampuanı bulma konusunda  sıkıntı çekiyorsanız, deterjan kullanmak yerine ev sabunu veya  arap sabunu kullanabilirsiniz. Halılarınızda  bulunan saçakları makine ile temizlemek yerine, narin bir fırça  yardımıyla  temizleyebilirsiniz. Halı saçakları ince oldukları için su ve deterjanı tam olarak ememezler. Evde halı yıkama işlemlerinde  halının üst yüzeyi yıkandıktan sonra, alt yüzeyinin de  yıkanması gerekmektedir. Halınıza  dökülen çay, kola ve benzeri sıvı şeyler halının arka kısmına  kadar ineceği için, temizlenmedikleri takdirde bakteri üretmeye ve koku yapmaya devam edecektir.  Halılarımızı yıkarken ağartıcı özelliği bulunan çamaşır suyu ve benzeri ürünler kesinlikle  kullanılmamalıdır. Bu halıların çok çabuk yıpranmasına  sebep olacaktır.

 

Evde halı yıkama ve durulama işlemi 

Evde halı yıkama ve durulama işlemi belki de  en önemli kısımlardan birisidir. Halılar  yıkandıktan sonra  bol su ile durulanmalıdır. Halı üzerinde  kalan temizlik ürünü kalıntıları, zamanla halının yıpranmasına  sebep olacaktır. Aynı zamanda temizlik ürünleri insan sağlığını olumsuz etkileyecek maddelerden de  üretilebilir ve iyice  durulanmadığı zaman kalıcı hastalıklara  sebebiyet verebilir. Özellikle evde yeni yürümeye başlamış bir çocuk varsa, halı üzerinde  geçireceği vakit oldukça fazladır ve çocuklarımızın sağlığı açısından durulama  işlemlerini çok iyi sağlamalıyız. Halılarınızın durulamasından  önce  yumuşatıcı kullanabilirsiniz. Bu sayede halılarınız yumuşacık olacağı gibi, mis gibi kokacaktır.

 

Evde halı yıkama ve kurutma işlemi 

evde  halı yıkama ve kurutma işlemi, son aşamadır. Halılarımızı kurutmak için güneş görmeyen ve havadar bir yer seçilmelidir. Halıların güneşli alanlarda  kurutulması, güneş ışığının halıya zarar vermesine sebep olacaktır. Halılarınızın hızlıca kuruması için özel nemli günlerin seçilmesi gerekmektedir. Halılarınızın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız bu uyarıları dikkate almalı ve birebir uygulamalısınız. Evde halı yıkamak oldukça zahmetli olduğu gibi, yüksek su faturalarına da  sebep olmaktadır. Bunun yerine güngören halı yıkama firmasını tercih edebilir ve halılarınızın temizliğini kolayca sağlayabilirsiniz. Halı yıkama firmalarının sunduğu ücretsiz servis seçenekleri sayesinde bunca zahmetten kurtularak, halılarınızın kolayca temizlenmesini ve uzun ömürlü olmalarını sağlayabilirsiniz. Şubelerimiz arasında,  bahçelievler halı yıkama, zeytinburnu halı yıkama, bağcılar halı yıkama, tozkoparan halı yıkama  hizmetleri bulunmaktadır ve ücretsiz servis seçeneklerimizle halı yıkama hizmeti sunmaktayız.

Bir önceki yazımız olan İpek Halı Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde bağcılar ipek halı yıkama, bahçelievler ipek halı yıkama ve güngören ipek halı yıkama hakkında bilgiler verilmektedir.


Firma Hakkında
2016 Yılında kurulmuş olan Merter halı yıkama, son teknoloji cihazlarla donatılarak açılışını yapmıştır. Halı yıkama, halı tamiri, yerinde koltuk yıkama ve Merter stor perde yıkama yapan firmamız, bu alanda kalitesini her daim prensip edinmiştir.